Kryteria oceny

DESIGN i ESTETYKA

Podstawowym kryterium oceny prac konkursowych jest design i estetyka. Projekt zewnętrzny obiektu, jego wpasowanie w otoczenie, przy jednoczesnej realności rozwiązań to tylko niektóre z elementów podlegających ocenie jury. Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczestników do kreatywnego i nieoczywistego podejścia do projektowania – przewrotnego i nietypowego wykorzystania różnych faktur, materiałów oraz kolorów, czy też poszukiwania nowatorskiego oblicza prostoty i minimalizmu. Prace powinny zawierać wizualizacje i rysunki projektu w formie plansz o wymiarach 100 cm x 70 cm.

Dodatkowe kryteria

Uczestnicy konkursu – oprócz zaprojektowania zachwycających swoją estetyką, wzbudzających największe emocje, a jednocześnie będących realnymi wizjami budynków wznoszonych w Polsce – muszą spełnić jedno z dodatkowych, poniżej opisanych kryteriów.

Efektywność energetyczna

Zarówno forma obiektu, jak i zastosowane w budynku rozwiązania wpływają na jego efektywność energetyczną. Większość energii w budynkach konsumowana jest podczas procesów ogrzewania i chłodzenia. W ten sposób zużywa się nawet dwie trzecie energii w przypadku budynków niemieszkalnych i ponad 70% w budynkach mieszkalnych. Dzięki zastosowaniu aktywnych systemów pozyskiwania energii, czy OZE, czy też ograniczając zużycie energii poprzez rozwiązania ROCKWOOL, można zaprojektować obiekt spełniający niejednokrotnie najwyższe standardy i wymagania w zakresie ekologii i efektywności energetycznej. Zadaniem, jakie stoi przed uczestnikami konkursu, jest przedstawienie, w jaki sposób zaprojektowane przez nich rozwiązania wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku. Jednocześnie uczestnicy mają pełną dowolność wyboru formy przedstawienia tego kryterium, tj. graficznej, tekstowej czy obliczeniowej.

Bezpieczeństwo pożarowe

Drugim kryterium jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo pożarowe. W budynkach spędzamy dziś większość swojego czasu. Dlatego tak ważne jest to, jak się w nich czujemy i jakie bezpieczeństwo nam gwarantują. Rozwiązania ROCKWOOL, ROCKFON czy ROCKPANEL wpływają na poprawę pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynku. W połączeniu z aktywnymi systemami gwarantują najwyższe bezpieczeństwo użytkowników budynków. Uczestnicy wybierający to kryterium będą mieli za zadanie przedstawić i uargumentować w dowolnej formie, w jaki sposób projekt budynku i zastosowane rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo pożarowe użytkowników.

Komfort wewnętrzny


Na komfort wewnętrzny budynków składa się wiele czynników, m.in. izolacja termiczna, akustyka i poziom wilgoci. Hałas jest dokuczliwy, a jeśli trwa długo, powoduje dyskomfort psychiczny, stres i rozkojarzenie. Dlatego tak ważne są rozwiązania projektowane w nowych budynkach, takie jak np. sufity podwieszane, pozwalające na poprawę komfortu akustycznego w pomieszczeniach. Projektując obiekt, uczestnicy konkursu mają możliwość wyboru tego kryterium jako kryterium dodatkowego. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych kryteriów, forma przedstawienia rozwiązań wpływających pozytywnie na klimat wewnętrzny jest dowolna.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania ?

konkurs@rockwool.com

Formularz rejestracyjny

Zarejestruj się


Organizatorzy