V edycja konkursu "Zmień wizję w projekt" już za nami.

Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursu dla architektów, projektantów i studentów architektury, którego zadaniem było zaprojektowanie budynku łączącego w sobie design oraz ekologię, bezpieczeństwo pożarowe lub komfort wewnętrzny.W zwycięskich pracach jury doceniło głównie wykorzystanie materiałów korespondujących z otoczeniem oraz pasywnych i aktywnych rozwiązań proekologicznych, zamkniętych w atrakcyjnych i nowoczesnych bryłach.Za nami już piąta edycja konkursu przeprowadzanego przez ROCKWOOL Polska pod nazwą „Zmień wizję w projekt”. Tegoroczna edycja była skierowana także do studentów architektury, w których warto jest zaszczepiać wartości proekologiczne oraz pobudzać ich wyobraźnie, aby w przyszłości projektowali budynki nie tylko estetyczne, nowatorskie, ale także funkcjonalne i wpisujące się w otoczenie. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach głównym hasłem przyświecającym konkursowi był design.

Prace w obu kategoriach – architekci i studenci – oceniało jury pod przewodnictwem mgr inż. arch. Zbigniewa Reszki - Pełnomocnika Zarządu Głównego SARP, w składzie mgr inż. arch. Leszek Horodyski, prof. dr hab. Marian Fikus, dr inż. arch. Anna Bać, mgr inż. Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska oraz Mirosław Jucha z firmy ROCKFON. Jurorzy nagrodzili dwie prace w kategorii architekci i wyróżnili 3 prace nagrodami rzeczowymi. W kategorii studentów nagrodzonych zostało 5 prac oraz dodatkowo wyróżniono pięć projektów. Zwycięskie prace najlepiej zrealizowały zadanie postawione uczestnikom konkursu – pokazały konsekwencję i determinację w przeprowadzeniu nowatorskiego zamysłu estetycznego, które połączono z funkcjonalnością oraz walorami ekologicznymi.

Główną nagrodę w kategorii architekci, 10 000 złotych, otrzymał projekt przeznaczony do realizacji „Pawilon edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo” pracowni GIERBIENIS + POKLEWSKI S.C.


Nagroda 1 w kategorii Architekt

Praca ta odzwierciedla rozbudowaną funkcjonalność w nowoczesnej bryle – przedstawia atrakcyjną architekturę, która jednocześnie nie odcina się od otoczenia. – Na uwagę zasługuje dbałość o elementy ekologiczne i etnograficzne. Autorzy pomyśleli o wykorzystaniu rozwiązań, składających się na podejście proekologiczne – zarówno pasywne jak i aktywne. W pracy prawidłowo rozwiązano wyzwania związane z funkcjonalnością, dzięki czemu powstał projekt bez barier architektonicznych – podkreśla mgr inż. arch. Leszek Horodyski.

Drugą nagrodę wśród architektów, 5 000 złotych, zdobyła Martyna Rudzka z pracowni Bjerg Arkitektur Polska Sp. Z o.o. – „Przedszkole miejskie nr 19 Słupskiego chłopczyka w Słupsku”. Jest to projekt przebudowy istniejącego już obiektu, o niskich walorach architektonicznych.


Nagroda 2 w kategorii Architekt


Autorce pracy udało się go przekształcić w nowoczesny i funkcjonalny obiekt, wyposażony w rozwiązania wpływające na jego efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pożarowe i komfort użytkowników. – Jest to bardzo dobry przykład, jak można w nieatrakcyjne budynki oświatowe tchnąć nowe życie. W projekcie wykorzystano naturalne materiały – płyty elewacyjne ROCKPANEL, które dodatkowo połączono z naturą. Zastosowano także grubszą niż minimalnie wymagana izolację cieplną z wełny skalnej ROCKWOOL, dzięki czemu uzyskano wysoką efektywność energetyczną budynku. W przemyślany sposób wykorzystano całą przestrzeń, aby zapewnić jak najwyższą funkcjonalność obiektu – wylicza Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.

Pierwszą nagrodę w kategorii studentów, 10 000 złotych, zdobyła Katarzyna Śleboda z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Z małej Rawki do Koliby.


Nagroda 1 w kategorii Studentów


Prof. dr hab. Marian Fikus uzasadnił wybór – Projekt wyróżnia minimalistyczna forma – prosty obiekt, pełniący istotną funkcję, który może w prosty sposób wkomponować się w różnorodne otoczenie. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować od Bałtyku do Tatr. Na uwagę zasługuje też fakt wykorzystania w tej nieskomplikowanej bryle naturalnych materiałów oraz licznych rozwiązań proekologicznych.

Praca pt. „Muzeum Myśli Ekologicznej” Karola Wysznackiego z Politechniki Łódzkiej uzyskała drugą nagrodę w wysokości 5 000 zł.


Nagroda 2 w kategorii Studentów


Projekt wyróżnił się odwagą w formowaniu struktur architektonicznych w historycznej tkance miejskiej. – Obiekt pomimo swoich bardzo współczesnych i rzeźbiarskich form nawiązuje do otoczenia, w subtelny sposób wpasowuje się w nie. W nowoczesnej formie zastosowano naturalne i tradycyjne materiały. Na uwagę zasługuje także przestrzenna i interesująca struktura wnętrz – argumentuje mgr inż. arch. Leszek Horodyski.

Drugą nagrodę w wysokości 5 000 złotych otrzymał także Dawid Jarosz z Politechniki Warszawskiej, za pracę „WarsaWieś (Socjalizator Miejscowy – miejska farma społeczna).


Nagroda 3 w kategorii Studentów


Pracę wyróżniono głównie za intrygującą i dynamiczną formę. – W ciekawy sposób zastosowano tutaj na dużą skalę drewniane płyty ROCKPANEL, w sąsiedztwie betonowego osiedla – tworzy to interesujący i przyjemny dla oka kontrast. Promuje także proekologiczne wartości. Na uwagę zasługuje także ciekawa i nowoczesna funkcja, spalająca społeczność lokalną – podkreśla Piotr Pawlak.

W kategorii studentów przyznano także dwie nagrody – w wysokości 2 500 złotych. Otrzymali je: Mateusz Stawarski z Politechniki Śląskiej za pracę „Szklane domy”

Nagroda 3 w kategorii Studentów

oraz Zuzanna Norkiewicz z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Dom nad jeziorem”


Nagroda 3 w kategorii Studentów


W kategorii: Architekt wyróżnione zostały prace:

Pracownia: KD Architecture, autor: Katarzyna Ephraim, tytuł pracy: Centrum wielofunkcyjne w Starogardzie Gdanskim
Pracownia: Monarchia Studio Architektury Maksymilian Kozłowski, autor: Maksymilian Kozłowski, tytuł pracy: Stacja Narciarska "Stanisław„
Pracownia: KUCZIA, autorzy: arch. Alek Pluta. Graf. Bartłomiej Witkowski, Piotr Kuczia, Tytuł pracy: Dom-Robaczek
W kategorii: Student architektury wyróżniono:

Autor: Aleksandra Szelągowska - Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Ekologiczne osiedle domów jednorodzinnych energooszczędnych
Autorzy: Konrad Brzykcy, Bartłomiej Bogdanik, Joanna Artemiuk- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Restauracja w górach
Autor: Patrycja Lyszczyk - Politechnika Śląska, Gliwice Drone Department
Autor: Patrycja Stołtny - Politechnika Śląska, Projekt koncepcyjny Dziecięcego Muzeum Artystycznego w Warszawie
Autorzy: Katarzyna Kacik, Aleksandra Poprawa, Aleksandra Przybyła- Politechnika Wrocławska, Łącznik-inkubator rozwoju aktywności studenckiej

Skontaktuj się z nami